olejki doterra

Olejki na depresję – 5 olejków, które rozpędzą chmurę czarnych myśli

Depresja to choroba, z którą musi zmagać się szeroka rzesza ludzi, a dokładne dane dotyczące jej skali nie są znane, gdyż wiele osób cierpi samotnie, nie szukając leczenia. Depresja jest wynikiem ciężkich i bolesnych przeżyć z naszej przeszłości, ale czasem wynika ona przede wszystkim z chemicznych zaburzeń w ludzkim mózgu. Chociaż najlepszym sposobem jej leczenia jest psychoterapia, można też regulować swój nastrój, używając olejków eterycznych.

Olejki na depresję a psychoterapia – komplementarne terapie

Wiele osób podczas depresji nie szuka pomocy wcale, mając nadzieję, że stan ten zniknie sam, bądź też używa naturalnych metod leczenia. Szczególnie powszechna jest aromaterapia, która jest wiedzą na temat wpływu wonnych części roślin oraz pozyskanych z nich olejków eterycznych na nastrój.

 

Aromaterapia ma podstawy jak najbardziej naukowe. Olejki eteryczne, a w szczególności te naturalne, jak np. firmy doTERRA, dostając się do nozdrzy, stymulują powiązany mocno ze zmysłem węchu układ limbiczny. Czyli zespół struktur w korze mózgowej, które regulują nastrój. Olejki eteryczne to więc naturalne antydepresanty, jednak istnieją znaczące różnice pomiędzy nimi a terapią u psychoterapeuty czy psychiatry.

Olejki eteryczne na depresję oddziałują krótkofalowo, nie przynoszą one skutków trwałych. Aromaterapia potrafi skutecznie rozpędzić chmurę czarnych myśli, ale efekt trwa tylko podczas wdychania olejków i krótki czas po tym. Chemiczne zmiany, które mają miejsce w mózgu, są podczas takiej domowej terapii tylko tymczasowe, jednak w przypadku zaledwie lekkiej depresji i jednorazowych napadów przygnębienia, mogą one sporo zdziałać. Usuną także napięcia i ułatwią zasypianie.

Zastosowanie olejków eterycznych podczas depresji

W przypadku powtarzających się epizodów przygnębienia, a także związanych z nimi problemów z zasypianiem, trzeba zgłosić się do terapeuty lub psychiatry, jednak aromaterapia jest bardzo wskazana zarówno do korzystania z niej przez osoby radzące sobie same ze swoimi problemami, jak i takie, które aktualnie uczęszczają na sesję psychoterapii.

olejki eteryczne

W celu skutecznego użycia naturalnych olejków doTERRA najlepiej jest kupić tanie akcesorium, jakim jest kominek aromaterapeutyczny. Składa się on z pojemniczka na wodę oraz miejsca, w którym umieszcza się podgrzewacz. Do wody wkrapla się kilkanaście kropli olejku, a ten paruje pod wpływem ciepła, gdyż olejki eteryczne są niezwykle lotne. Kiedy tylko powietrze wypełni się zapachem, pojawia się uczucie odprężenia i radości.

5 olejków do kominka aromaterapeutycznego od doTERRA, które pomogą w usunięciu przygnębienia

Kiedy już posiadamy kominek aromaterapeutyczny, zaopatrzyć należy się jeszcze w podgrzewacze i olejki. W walce z chorobą, jaką jest depresja, pomaga wiele olejków eterycznych, a jednymi z najlepszych są:

1. olejek cytrynowy – szybko wprawia w dobry nastrój i działa odświeżająco na umysł, będąc jednocześnie potężnym sprzymierzeńcem w walce z bezsennością.
2. olejek cynamonowy – przyjemny zapach cynamonu reguluje nastrój, pobudza procesy mentalne, przynosi poczucie radości, kojarząc się także ze świętami i ciepłem domowego ogniska.
3. olejek lawendowy – jeden z najsilniejszych naturalnych antydepresantów, eliminujący poczucie stresu, przynoszący niezwykle miłe skojarzenia, a przede wszystkim ułatwiający zasypianie
4. olejek bergamotowy – jego zapach wzbudza poczucie świeżości i pozytywnego nastawienia, pomagając uporać się z nawałem negatywnych myśli oraz usnąć.
5. olejek z rumianku rzymskiego – jeden ze standardowych olejków używanych przez aromaterapeutów w leczeniu depresji i napięć nerwowych. Łagodzi też stany lękowe i ułatwia zasypianie.

Olejki eteryczne to cenne uzupełnienie klasycznej psychoterapii. Wiele osób stosuje je, chcąc uniknąć antydepresantów, z których to powodu wiele osób nie zgłasza się na terapię. Pamiętać należy jednak, że obecność depresji nie zawsze oznacza konieczność ich przyjmowania, a decyduje o tym psychoterapeuta. Jeżeli nasz stan nie jest ciężki, być może wystarczy połączenie intensywnych sesji psychoterapii i jednoczesne stosowanie wiedzy, jaką jest aromaterapia, w porozumieniu z danym terapeutą.

Należy pamiętać też, że czasem antydepresanty są potrzebne i żadne naturalne metody nie pomogą w stopniu satysfakcjonującym, jednak najnowsze generacje tych leków nie powodują tylu nieprzyjemnych efektów ubocznych i nie uprzykrzają one życia, pozwalając powrócić do równowagi i osiągnąć wewnętrzny spokój.

Warto zwrócić uwagę, na to, żeby olejki były naturalne i ekologiczne. Nie koniecznie marki doTERRA, ale koniecznie naturalne.

Dodaj komentarz