Dlaczego silne hasło jest aż tak ważne?

Od kilku lat serwisy społecznościowe wymagają od nas posługiwania się „silnym” hasłem, czyli takim, które będzie trudniejsze do odgadnięcia. Przeważnie musi składać się ono z małych i wielkich liter oraz cyfr. Ale dlaczego tak naprawdę nasze hasło powinno być takie trudne? Czy naprawdę jest ktoś, komu może zależeć na naszym koncie na profilu społecznościowym?

Silne hasło, czyli jakie?

Na wielu stronach przy wymyślaniu hasła pojawia nam się kolorowy pasek, który jest czerwony, pomarańczowy lub zielony, w zależności od tego, jak strona ocenia nasze hasło. Ale co to tak naprawdę oznacza? Czerwony pasek oznacza, że nasze hasło jest bardzo słabe. Najczęściej dzieje się tak, gdy hasło jest za krótkie albo w jego skład wchodzą najczęściej używane litery w naszym języku. Pomarańczowy bądź żółty pasek oznacza, że nasze hasło jest trochę lepsze, ale dalej łatwe do zhakowania. Zielony daje nam do zrozumienia, że wybrane przez nas hasło jest wystarczająco dobre, abyśmy nie padli ofiarą złodziei kont.

Po co komuś nasze konta?

Może się wam wydawać, że nikt nie będzie nawet próbował was zhakować, bo przecież nie jesteście znani czy nie macie niczego ciekawego takiemu złodziejowi do zaoferowania. Ale właśnie takie konta są na rynku najbardziej pożądane. Po pierwsze, są one wiarygodne, w końcu na takim profilu jest rejestrowana aktywność od paru lat. Po drugie, sprawy nie nagłośni się aż tak, jak w przypadku kogoś znanego. Oszuści chętniej sięgną po konta nieznanych osób w celu przeprowadzenia oszustwa, bo będzie to mniej podejrzane i łatwiej ujdzie im to na sucho.

Kto kradnie nasze konta?

Wiele osób myśli, że nasze hasło próbuje zgadnąć jakaś zwykła osoba przed komputerem, która za pomocą dedukcji będzie starała się wyciągnąć prawidłowe informacje. Prawda jest jednak dużo bardziej banana i smutna. Nasze hasło będzie zgadywał specjalnie przygotowany po to algorytm, który błyskawicznie będzie weryfikował kolejne kombinacje. Zacznie od najpopularniejszych haseł, takich jak 1234, 123456 czy qwerty. Jeśli nic z tego się nie uda, zacznie wpisywać proste i krótkie słowa, potem coraz dłuższe. Jeśli to też mu się nie uda, pozostają my losowe kombinacje. Dlatego warto stawiać na długie słowa pozbawione znaczenia, z cyframi, najlepiej w środku hasła.

Dodaj komentarz