Jakie zastosowania mają olejki eteryczne?
Olejki eteryczne, jako wonne substancje zapachowe, tworzone z żywych lub suszonych roślin zawierają wiele różnych funkcji. Różnią się zawartością roślin, z których są tworzone i to one będą odpowiadać za ich właściwości.
Są olejki, które używa się w perfumerii, jak np. olejek jaśminowy, różany czy ambretowy czyli hibiskusowy. Większość ma jednak zastosowania lecznicze i wybrane z nich używa się w celu nie ingerowania w nasze zdrowia, do kąpieli lub w celach zapachowych na większy obszar, pomieszczenia lub całego domu. Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się podczas aromaterapii.
Zastosowania olejków eterycznych możemy podzielić na drażniące, przeciwbakteryjne, wykrztuśne, moczopędne, żółciopędne, żołądkowe, uspokajające i znieczulające. Niektóre z nich mogą posłużyć nie tylko poprawie naszego zdrowia, ale także naszej przyjemności. Jednym z takich olejków jest olejek bazyliowy, który wyczuwalny jest zależnie od typu bazylii- możemy czuć samą bazylię, goździki lub cytrynę. Dzięki niemu poczujemy świeżość, ułatwi nam koncentracje i pomoże przy problemie bezsenności. Oprócz tego pobudza obronne siły organizmu i koi skutki ukąszeń owadów. Znany wszystkim olejek lawendowy ma szereg cudownych i różnorodnych właściwości. Działa uspokajająco w przypadku bezsenności, łagodzi objawy kaszlu, przeziębienia, a także bóle głowy. To, co rzadko o nim wiadomo to jego właściwości antytrądzikowe i przeciwbólowe w bólach menstruacyjnych. W tym przypadku warto pamiętać, że lawenda ma silny zapach i użyta nawet w małej ilości może być przytłaczająca. Najlepiej używać bardzo małych dawek.
Wiele olejków eterycznych, które znamy z kuchni lub z aptek, mogą nam posłużyć do dbania o kondycję skóry. Olejek migdałowy, stosowany głównie do wypieków cukierniczych, jest świetnym produktem, który możemy używać na skórę ciała i twarzy, a nawet na włosy. Ujędrnia skórę, dzięki niemu jest nawodniona i elastyczna, co będzie pomocne w walce z cellulitem. Nadaję się do skóry twarzy, suchej i wrażliwej przez swoje właściwości nawadniające, a także dzięki właściwościom ochronnym przed czynnikami zewnętrznymi będzie skuteczny w uchronieniu skóry przed zmarszczkami. W przypadku włosów, nada się na gdy są one suche, łamliwe. Można go używać gdy są suche lub po nałożeniu na nich np. żelu z aloesu, przed myciem głowy.
Jak widać, zastosowania olejków eterycznych są różne. Jeden olejek potrafi mieć ich kilka dlatego są one bardzo uniwersalne. Przed zakupem warto poszukać dokładnych informacji na temat ich właściwości, a także sprawdzić kuchenną szafkę lub tę z lekami, bo kryję się w nich wiele cennych substancji, które mogą nam towarzyszyć nie tylko w kuchni i w leczeniu.