Księgowość – prowadzić samodzielnie, czy zlecić księgowość do biura rachunkowego?

Czy jest ktoś taki, kto mógłby lepiej zająć się księgowością naszej firmy niżeli profesjonalne, doświadczone i specjalizujące się w tym biuro rachunkowe? Teoretycznie raczej nie. Biura księgowe znają się na rzeczy, bo na co dzień zajmują się księgowością, dlatego bez żadnego problemu są w stanie obsłużyć pod tym względem i naszą działalność – niezależnie od jej charakteru, aktualnych predyspozycji czy wymagań. Problem jest jednak taki, że czasem to nas na tę współpracę nie stać. Chcemy z niej skorzystać, ale gdy widzimy, że miesięcznie płacilibyśmy za nią więcej niżeli kilka tysięcy złotych, od razu z tej opcji rezygnujemy, bo po prostu jest ona dla nas nieosiągalna właśnie z powodów finansowych. Co wtedy?

Wtedy przychodzi czas na podjęcie ryzykownej, aczkolwiek nieraz opłacalnej decyzji o samodzielnym poprowadzeniu księgowości własnej firmy. To naprawdę może się udać. Samodzielne prowadzenie księgowości pozwoli nam na oszczędność firmowych pieniędzy, ale nie tylko, bo staje się również sposobem na nabycie większej świadomości finansowej i nauczenie się czegoś nowego o finansach i rachunkach. To ważne jednak, by do tak poważnego i odpowiedzianego zadania właściwie się przygotować. Nie jesteśmy w stanie zacząć prowadzić księgowości tak po prostu spontanicznie, z biegu. Przygotowanie do czekających na nas zadań powinno koncentrować się głównie na przygotowaniu merytorycznym. Oczywiście nabyte umiejętności trzeba potem praktykować, by na dobre je przyswoić, ale bez wstępnego opanowania teorii nie pójdziemy dalej, bo nie dowiemy się, na czym ta księgowość tak właściwie polega.

Na szczęście w obecnych czasach nikt z nas nie powinien mieć żadnego problemu z poszerzeniem wiedzy w zakresie dowolnego tematu. Skoro interesuje nas księgowość, to o niej zacznijmy po prostu czytać, korzystając zarówno z tych darmowych, jak i płatnych materiałów naukowych. Sięgajmy do książek i podręczników albo zainwestujmy nawet w kilka ebooków. Możemy też od razu zapisać się na jakieś szkolenie. Niejeden kurs świetnie zastąpi nam całe studia na wyższej uczelni.

Jeśli jednak nie masz odwagi, ba zająć się księgowością na poważnie, to zapraszam do skorzystania z usług biura rachunkowego GETPROFIT z Jaworzna. Biuro to świadczy wszelakie usługi księgowe, kadrowe i doradcze.